еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

Од една испушена цигара излегуваат 1.999 микрограми на метар кубен ПМ10-честички

Креаторот на апликацијата „Мој воздух“ Горјан Јовановски и неговиот тим направиле експеримент, колку ПМ-10 честички се создаваат со пушењето на една цигара.

Според мерењето, апликацијата покажува дека има 1.999 микрограми на метар кубен ПМ-10 честички.

Резултатите од мерењето тој ги објави на неговиот фејсбук-профил.

Фото: Фејсбук/Јовановски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

МЕР: Изградбата на гасоводот е според сите стандарди на квалитет и безбедност

Редакција

Во ЕУ примената на РДФ е широко прифатена: Видео од фабриката ДЕКО од каде се увезуваше РДФ во Македонија

Редакција

„ДМ дрогерие маркт“ и Национални шуми: „Пошумуваме заедно за позелено утре“

Редакција