еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Од почетокот на годината минималната потрошувачка кошничка пораснала за илјада денари

Минималните трошоци на едно четиричлено семејство во март изнесуваат 36.768 денари, објави денеска Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), кој секој месец ја прави пресметката на синдикалната минимална кошничка.

– Од почетокот на годинава е зголемена за 1.000 денари, а во однос на претходната година вомесец март е зголемена за 3.000 денари. Најголемо зголемување има кај исхрана и пијалоци и кај превозот, што значи си продолжува растот на истата, велат од Сојузот на синдикати на Македонија.

За храна и пијалоци во март биле потребни минимум 15.780 денари, а за режиски трошоци 11.597 денари. Останатите пари од синдикалната минимална кошничка се за превоз, облека и за здравствени услуги.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Инфлацијата продолжува да расте: Трошоците за живот во март со раст од 8,8, цените на мало од 9,6%

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ГАЛЕРИЈА) Голема посетеност на првата Парада на гордоста во Скопје

Редакција

Бугарија не се подготвува да го крене ветото за Македонија, вели претседателот на бугарското Собрание

Редакција

Угостител од Крива Паланка: Последните пари ќе ги поделиме со вработените, со брат мѝ знаеме што е да се нема

Редакција