еМагазин
Image default
Спорт ТОП СТОРИИ

Ѓоковиќ испиша историја: Рекордер по бројот на недели како светски број еден тенисер

Србинот Новак Ѓоковиќ денес ја започна 378-та недела на врвот на АТП ранг-листата, со што испиша нова историја во светот на тенисот.

Ѓоковиќ е рекордер по бројот на недели како светски рекет број еден во историјата на тенисот.

Тој зад себе ја остави Штефи Граф, која долго време го држеше овој рекорд.

На Ѓоковиќ му успеа од врвот да го симне и неговиот „вечен ривал“ Роџер Федерер, кој беше 311 недели на првата позиција на АТП во машка конкуренција.

Фото: Инстаграм/Ѓоковиќ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ЈП Градски паркинг Тетово вработува пет лица, плата до 36.000 денари

Редакција

Ковачевски му одговори на Мицкоски: Уцени не прифаќам, нема потреба од средба за избори

Редакција

Угостителите реагираат: Не ни требаат крпеници од протоколи, доброволно ќе ги затвориме објектите на две недели

Редакција