еМагазин

Tag : историја

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Што е ОБСЕ, чиј министерски Самит почнува денеска во Скопје

Редакција
Во Скопје денеска почнува 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), кој ќе трае до 1. декември. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Лавров...
Спорт ТОП СТОРИИ

Роналдо стана прв фудбалер кој го постигнал 850 голови во кариерата

Редакција
Португалецот Кристијано Роналдо беше стрелец и двоен асистент во вчерашната победа на Ал Наср над Ал Хазема од 5-1 во саудиската Про Лига, а со...
Техно ТОП СТОРИИ

(Видео) Индија испиша историја, нивното летало „Чандрајан – 3“ успешно слета на Месечината

Редакција
Индија денес испиша историја, откако нејзиното вселенско летало „Чандрајан-3“ (Chandrayaan-3) успешно слета во близина на јужниот пол на Месечината. Со овој чин Индија стана првата...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер реакции за повлечениот поради грешки учебник по историја и по македонски, кој стаса пред крајот на учебната година

Редакција
Лавина од реакции во јавноста и на социјалните мрежи предизвикаа информациите дека на неколку дена пред крајот на учебната година учениците од петто оделение конечно...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поради грешки учебникот по Историја и општество за петто одделение повлечен од наставата

Редакција
Учебникот по Историја и општество за петто одделение е повлечен од употреба поради грешки во содржината. Министерството за образование и наука (МОН) објави повик за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата да престане да ги третира учениците како експериментални глувци и да го врати предметот историја, велат од Демократски сојуз

Редакција
Демократскиот сојуз го повикува Министерството за образование и наука да ги прекине активностите за менување на наставната програма за шесто одделение и воведување нов предмет...
Македонија ТОП СТОРИИ

Здружението на историчарите бара враќање на Историјата за VI одделение и мораториум на Концепцијата за основно образование

Редакција
Здружението на историчарите на Република Македонија денеска со соопштение реагира поради отсуството на Историјата во наставните програми за VI одделение, и бара мораториум на Концепцијата за...
Спорт ТОП СТОРИИ

Ѓоковиќ испиша историја: Рекордер по бројот на недели како светски број еден тенисер

Редакција
Србинот Новак Ѓоковиќ денес ја започна 378-та недела на врвот на АТП ранг-листата, со што испиша нова историја во светот на тенисот. Ѓоковиќ е рекордер...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Фото) Како се печатеа првите македонски пари

Редакција
Приказната за македонските официјални пари како валута е повеќеслојна. Многузначајна, проткаена со желбата да ѝ се помогне на државата што се осамостојуваше во почетокот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нема одговорност за министерот за образование за учебниците, авторите да обрнеле внимание, вели Ковачевски

Редакција
Авторите треба да обрнат поголемо внимание при пишувањето на учебниците, но исто така внимание да обрнат и рецензентите при рецензирањето на книгите, порача денеска премиерот...