еМагазин

Tag : историја

Македонија

Средниот век, Османлиската империја и Гоце Делчев теми на деветтата средба на Мешовитата македонско-бугарска комисија

Редакција
Средниот век, Османлиската империја и евентуалното заедничко чествување на Гоце Делчев се темите за кои ќе разговараат членовите на Заедничката комисија меѓу Република Северна Македонија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата се согласила со барањето на Франција да се менуваат книгите по историја во насока на помирување

Никола Осило
По повод укажувањето на Бујар Османи, заменик на претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, во врска со иницијативата на Република Франција за менување на...
Балкан ТОП СТОРИИ

Бојко Борисов: Македонците да запрат со историските игри доколку сакаат во ЕУ

Никола Осило
Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Нов бесценет артефакт за историјата на Пивара Скопје

Редакција
Дали знаете кога е основана Пивара Скопје? Едногодишното истражување што го спроведува тимот на Пивара Скопје, во соработка со Центарот за научно истражување и промоција...
Македонија

Македонските и бугарските историчари постигнаа мал напредок за Гоце Делчев

Редакција
Различни аспекти од прашањето за значењето на личноста и делото на Гоце Делчев во контекст на неговото значење за историското сеќавање на двата народи биле...
Техно ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Испиша историја: „Летечкиот човек“ Френки Запата го прелета Ламанш

Редакција
Французинот Френки Запата (40), познат и како „летечкиот човек“ денеска за првпат во историјата го прелета каналот Ламанш помеѓу Франција и Велика Британија, на својот...
Македонија

Бугарската страна во Комисијата за историски прашања ќе бара вонреден состанок до крај на август

Редакција
Вонредна средба на Комисијата за историски прашања ќе бара бугарската страна откако премиерот на Бугарија, Бојко Борисов пред два дена побара таа да работи секојдневно...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Бугарската Влада го одобри договореното од заедничката меѓувладина комисија

Редакција
Бугарската Влада го одобри протоколот од првото заседание на Заедничката меѓувладина комисија меѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија одржан на 10 јуни во Софија....
Македонија

Поранешниот бугарски претседател Прванов: Илинденското востание е бугарско по својот карактер

Редакција
Македонската страна очигледно ќе ја зголемува тензијата, а тоа го покажува и актуелноста на проблемот со Гоце Делчев во македонските медиуми, вели во интервју за...
Македонија

На состанок во Охрид направена детална ревизија на македонските и грчките учебници по историја

Редакција
Делегациите на двете страни во конструктивна и колегијална атмосфера извршија детална и сеопфатна ревизија на наставните планови (курикулумите) по историја, учебниците и помошните наставни материјали...