еМагазин

Tag : летало

Техно ТОП СТОРИИ

(Видео) Индија го лансираше своето прво вселенско летало за проучување на Сонцето

Редакција
Две недели по успешното спуштање на сонда на Месечината, Индија денеска го лансираше и своето прво вселенско летало за проучување на Сонцето. Вселенското летало Aditya-L1беше...
Техно ТОП СТОРИИ

(Видео) Индија испиша историја, нивното летало „Чандрајан – 3“ успешно слета на Месечината

Редакција
Индија денес испиша историја, откако нејзиното вселенско летало „Чандрајан-3“ (Chandrayaan-3) успешно слета во близина на јужниот пол на Месечината. Со овој чин Индија стана првата...
Балкан ТОП СТОРИИ

Леталото со бомба од 120 килограми кое падна во Хрватска било украинско

Редакција
Беспилотното летало, од советско производство, кое на крајот на минатата недела падна во Загреб е на украинските воени сили и носело бомба од 120 килограми,...
Балкан

Пленковиќ: Не се знае кој, зошто и како ја испратил бомбата тешка 120 килограми, Франција и САД понудија помош

Редакција
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека за сега недостасуваат многу важни информации за беспилотното летало кое носело бомба тешка 120 килограми, кое дојде од Украина,...
Свет ТОП СТОРИИ

И во Романија се урна беспилотно летало

Редакција
Во областа Бистрица-Насауд во Романија е пронајдено беспилотно летало, а романското обвинителство соопшти дека е покрената кривична постапка и дека не се знае од каде...
Балкан ТОП СТОРИИ

Беспилотното летало, кое се урна во Загреб, носело бомба од 120 килограми која експлодирала под земја

Редакција
Бомбата во беспилотното летало, кое на 10 март се урна во Загреб, била со тежина од 120 килограми и експлодирала под земја, објави Хрватската радио-телевизија...
Балкан ТОП СТОРИИ

Пронајдена црната кутија на леталото што се сруши во Хрватска, се претпоставува дека носело експлозив

Редакција
Началникот на Оддел на Воена полиција во Хрватска, Владо Ковачевиќ потврди дека од леталото кое падна во Загреб, била извлечена црната кутија, која делумно била...
Балкан ТОП СТОРИИ

Пленковиќ за падот на леталото: Оштетени се 40 автомобили, среќа никој не е повреден – ова е чиста закана

Редакција
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ го посети местото каде што падна беспилотното летало во Загреб, каде што што се спроведува истрага, и изјави дека станува збор...
Балкан ТОП СТОРИИ

Како е можно летало од 6. тони да помине повеќе од 1 час над членка на НАТО, а никој да не го забележи, прашува хрватскиот претседател

Редакција
Ова е сериозен инцидент. Треба да се утврди како е можно безпилотно летало од шест тони со големина на авион да „помине повеќе од еден...
Техно ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Испишана историја: Приватна компанија прв пат испрати астронаути на НАСА во вселената

Редакција
Вселенското летало, дизајнирано и изградено од приватната компанија „SpaceX“, беше лансирано во орбита со двајца астронаути од американската вселенска агенција НАСА. Тоа е историско лансирање...