еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Перински: Арсовска бараше промена на членовите на евалуационата комисија за изградба на пречистителната станица, ЕИБ не дозволи

Разрешениот в.д директор на ЈП „Водовод и канализација“ Скопје, Златко Перински во писмена изјава до медиумите даде отчет за сработеното и се заблагодари за тимската работа со вработените.

Тој даде објаснување од негова страна, за неговата смена.

„Некаде околу 10 часот денес добив известување од градот дека сум разрешен од позицијата прв човек на Водовод со образложение дека наводно сум влијаел на процесот при одлучување за изградба на Пречистителната станица.

Имено на крајот на јули добив допис од градоначалничката Арсовска која бара од мене промена на членовите на евалуационата комисија за изградба на пречистителната станица. Немаше никакво образложение за ваквата постапка, а причините поради кои ова го бара треба самата Арсовска да ги објасни.

Јас за ова ја известив Европската инвестициска банка (ЕИБ) која е банка лидер и која е кредитор на самиот проект тежок 160 милиони евра за ваквиот чекор и побарав мислење за ваквото барање.

Европската инвестициска банка одговори за ваквото барање на Арсовска негативно. Значи она што го бараше градоначалничката не е одобрено од банката лидер.

Јас не можам да си дозволам незаконито работење по ниту една цена и било кога. Ниту пак ќе подлегнам на притисоците. Затоа она што јас го следам е единствено законот и мислењето на релевантните институции. Го известив Градот и ја известив градоначалничката за одлуката на ЕИБ.

Ваквата одлука на Арсовска за мое разрешување доаѓа на денот кога комисијата треба да ги отвори понудите. Почитувањето на законот никогаш не е самоволие како што тоа го пишува Арсовска во соопштението на Градот. Туку единствена обврска. И да не ме разрешеше, јас бев подготвен да си заминам доколку цената е да го прекршам законот, како што таа бараше од мене со разрешување на членовите од комисијата.

Што се однесува до самиот проект за пречистителна станица тоа е проект на Владата, Водовод и со кредити од Европската инвестициска банка (ЕИБ) и Европската банка за обнова и развој (ЕБОР).

Сите постапки кои се превземени се одобрени и потврдени како беспрекорни од банките кои вршат надзор на истите.

Со индигнација ги одбивам сите пишувања, сите обвинувања против мене. Барам од медиумите да бараат одговор зошто градоначалничката бара разрешување на членовите на комисијата…

Јас стојам на располагање на сите институции и ги повикувам да го испитаат овој случај се до конечно расветлување на вистината. Затоа што постои можност градот да остане без капитален проект кој е од исклучителна важност за скопјани.

Од Водовод си заминувам со чист образ, со многу желба овој процес да успее. Благодарност и до банките кои се партнер во изградбата на пречистителната станица,“ пишува Перински.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каков имот пријавил Златко Перински, директорот на ЈП Водовод и канализација, кој е разрешен

Поради самоволие за милионски тендер, разрешен директорот на ЈП „Водовод и канализација“, Златко Перински

Фото: Фејсбук/Перински

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонија побезбедна од Грција и Србија: Листа на најбезбедни земји во светот за 2023 година

Редакција

Да помогнеме: Четиригодишниот Љупче е роден со кифосколиоза, состојбата се влошува треба да се оперира во Турција

Редакција

Гранит со добивка во првото полугодие

Редакција