еМагазин

Tag : Кракатау

Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Спектакуларна ерупција со грмотевици на вулканот Кракатау

Редакција
Застрашувачки спектакл предизвика силната ерупција на вулканот Кракатау кој се наоѓа во Огнениот појас на Пацификот. Тој формира архипелаг од четири главни  острови во Сундскиот теснец   во Индонезија, меѓу Јава и Суматра во Индонезија. Неговата географија...