еМагазин

Tag : Македонски Телеком

Бизнис ТОП СТОРИИ

„Македонски Телеком“ ќе дели дивиденда од 25,9 милиони евра

Никола Осило
Собранието на акционери на „Македонски Телеком“ АД Скопје на последната седница донесе одлука за исплата на дивиденда за 2018 година во вкупен бруто износ од
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Македонски Телеком“ ги зголеми приходите и добивката

Никола Осило
Нето добивката на телекомуникациската компанија Македонски телеком во првиот квартал годинава бележи раст од 5,1 отсто. Приходите од продажба се зголемени за 0,7 отсто и
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Македонски телеком“ и „Оне.Вип“ во тесна трка на пазарот на мобилна телефонија

Никола Осило
Бројот на активни претплатници на мобилна телефонија во земјава на крајот од 2018 година изнесувал 1.969.109 лица, покажуваат најновите податоци на Агенцијата за електронски комуникации.
Бизнис

Македонски Телеком ќе дели дивиденда

Редакција
Една од точките на престојното Собрание на акционери на Македонски Телеком е и исплата на дивиденда, стои во предлог одлуките објавени преку Македонската берза. Според
Техно

Мрежите од следната генерација треба да се градат партнерски и да бидат во корист на граѓаните

Редакција
Дигитална трансформација, унапредување на регионалната соработка, употреба на електронски услуги од доверба, како и утврдување на условите за дигитално поврзување на економиите од Западен Балкан
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Македонски Телеком“ го доби тендерот на ПИОМ за телекомуникациски услуги „тежок“ 420.000 евра

Никола Осило
Фондот на пензиското и инвалидското осигурување по распишаниот тендер за набавка на телекомуникациски услуги(фиксна телефонија, интернет, метроетернет и VPN линии) и поддршка на услугите склучи
Техно

Паметен дом за модерно живеење, новo Smart Home решениe во понудата на Македонски Телеком

Редакција
Паметните домови стануваат составен дел од модерното живеење денес, едноставно затоа што го прават животот побезбеден и подобар. На пазарот секојдневно се појавуваат нови решенија,
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонски телеком доминира на пазарот на Интернет со широк опсег

Никола Осило
Агенцијата за електронски комуникации ги објави податоците за уделот на операторите во бројот на активни претплатници со фиксен пристап до интернет со широк опсег за
Бизнис

„Македонски телеком“ има поголем удел од „Оне.Вип“ во приходите од мобилна телефонија

Никола Осило
Агенцијата за електронски комуникации ги објави најновите податоци за уделот на мобилните оператори во приходите остварени од обезбедување на мобилни комуникациски услуги на малопродажниот пазар
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Македонски телеком“ бележи раст, а „Оне.Вип“ пад во уделот на пазарот на мобилна телефонија

Никола Осило
Агенцијата за електронски комуникации ги објави податоците за учеството на мобилните оператори на пазарот на мобилна телефонија пооделно за третиот, вториот и првиот квартал од