еМагазин

Tag : правда

Македонија

Дескоска за информациите дека ќе си оди од правда: Не сум јас Никола Тодоров да ги шетам сите ресори

Редакција
Нема да се враќам во Министерството за образование. Не сум јас Никола Тодоров и да ги шетам сите ресори, рече министерката за правда, Рената Дескоска,
Македонија

Алијансата за Албанците за бегството на Војминовски: Убиена последната надеж дека правдата ќе се врати во Македонија

Редакција
Бегство на Никола Војминовски и амнестијата на другите осуденици за 27 април покажува дека затворите се изградени само за Албанците, и осудените Македонци или треба
Македонија

Куновска: Се исмева ли најодговорната за правда со македонската држава?

Никола Осило
Актерката и поранешна пратеничка од редовите на СДСМ, Софија Куновска на својот Фејсбук-профил постираше интервју на министерката за правда Рената Десковска со наслов: „На амнестираните им
Македонија ТОП СТОРИИ

Фејсбук го „подбра“ Павле Богоевски: „Тие со маските немаше да влезат ако не им отвореше некој од внатре“

Никола Осило
Голем број реакции на Фејсбук предизвика статусот на пратеникот Павле Богоевски со кој тој се обиде да оправда зошто гласал „за“ Законот за амнестија иако
БЕСПАРИЦА

Осумдесет отсто од адвокатите обезбедиле бесплатна правна помош за сиромашните

Редакција
Четири петини, односно 80 проценти од адвокатите во Македонија кои биле интервјуирани во 2017 година обезбедуваат про боно или бесплатна правна помош за најсиромашните граѓани.
Македонија

Стејт департмент: Груевски треба да се соочи со правдата во својата земја

Редакција
САД сметаат дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој бара политички азил во Унгарија треба да си ја отслужи затворската казна во својата земја, изјавил
БЕНЧМАРК

Македонија го почнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24

Редакција
Македонија денеска го започнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24 насловен „Правда, слобода и безбедност“. Македонската делегација во Брисел ја предводи вицепремиерот за европски прашања Бујар
Македонија

СДСМ: Македонија е правна држава со независни судски инситуции, правда мора да има

Редакција
Македонија е правна држава, законите важат за сите подеднакво и никој не е над законот ниту над правдата, се вели во реакцијата на СДСМ на
Македонија

Иницијатива „Правда за Никола Груевски“: Со внимание ја очекуваме одлуката на второстепениот кривичен совет

Редакција
Иницијативата „Правда за Никола Груевски“ со внимание ја очекува одлуката на второстепениот кривичен совет по жалбата на Никола Груевски во врска со одбивањето на барањето
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој дојде да му даде подршка на Груевски на протестот за правда

Редакција
Членови, подржувачи и симпатизери на ВМРО ДПМНЕ синоќа протестира за „правда„ за поранешниот лидер на партијата и поранешен премиер, Никола Груевски пред Кривичниот суд во