еМагазин

Tag : референдум

Балкан

Вучиќ: Нема да си играм како во Македонија со референдум на кој народот вели дека е ‘против’, а вие во Собранието гласате ‘за’

Редакција
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во интервју за телевизијата „Хепи“ рекол дека не постои ниту едно решение за Косово и Метохија ако истото не биде
Македонија

Собранието како неуредна ја оцени иницијативата за референдум за името на Тодор Петров

Редакција
Републичкото Собрание денеска на продолжение на 81. седница одлучи дека не е уредна граѓанската иницијатива за собирање потписи од најмалку 150.000 избирачи за распишување дополнителен
Македонија

Тодор Петров: Џафери манипулира, не се откажуваме од референдумот за името

Редакција
Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, на својот Фејсбук профил, реагира на изјавата на претседателот на Собранието, Талат Џафери и вели дека тој манипулира дека
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе се собираат 150.000 потписи за нов референдум за името

Никола Осило
Граѓанската иницијатива за собирање на потписи од најмалку 150 илјади избирачи за распишување дополнителен референдум за одлучување на граѓаните на целата територија на Република Македонија
Македонија ТОП СТОРИИ

Скопски адвокат ја оспори одлуката за референдумот за името пред Уставниот суд

Никола Осило
Владата на денешната седница ја разгледуваше иницијативата поднесена од Томе Тодоровски, адвокат од Скопје доставена до Уставниот суд на Република Македонија за поведување на постапка
Македонија

Вучиќ: Недостасуваше нешто опипливо во понудата на ЕУ до Македонија за референдумот

Редакција
По неуспехот на референдумот во Македонија и изборите во БиХ се охрабрувам да кажам дека имаме потреба од посилна ЕУ во регионот. Потребно ни е
Македонија

Заев за грчка „Та неа“ : Ако пратениците од опозицијата не сакаат да прифатат одговорност, одиме на избори

Редакција
Под наслов „Потребна е политика, а не нови граници“, на насловната страница, викенд изданието на грчкиот весник „Та неа“ го пренесува интервјуто со македонскиот премиер
Македонија

Американскиот аналитичар Бугајски за „Побједа“: Македонија може да стане нова Република Српска

Редакција
Американскиот аналитичар Јануш Бугајски оцени дека Скопје е ново руско упориште на Балканот и дека Кремљ смета на тоа дека Македонија може да стане нова
Македонија

(ВИДЕО) Советникот на Заев, Бојан Маричиќ не успеа да ја изманипулира водителката на „Ал Џезира”

Редакција
Советникот на премиерот Зоран Заев, Бојан Маричиќ не успеа да ја изманипулира водителката на Ал Џезира Британија, со бројките од референдумот за името. Темата беше дали
Македонија

(Фото) Мицкоски постреферендумски се сретна со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со политичките партии од коалицијата За подобра Македонија, информираат од ВМРО-ДПМНЕ. “На средбата се разговараше за актуелната