еМагазин
Image default
CHECK IN

(ВИДЕО) еМагазин во Јапонија: Како Јапонците ја “продаваат“ приказната за светата планина Фуџи

Многумина од Вас сигурно слушнале за брзите возови во Јапонија или за тоа колку Јапонците се по редот, точноста или правилата. Бидејќи овие работи се воглавно познати, еМагазин директно од Токио преку серијал ќе се обиде да Ви пренесе и други интересни и невообичаени работи за кај нас.

Како изгледа музејот за Фуџи

Планината на боговите, една од трите свети планини во Јапонија можете да ја забележете на речиси секоја втора фотографија од земјата на изгрејсонцето.

Се е џабе, ако незнаеш како тоа што го имаш да му го “продадеш“ на светот. Јапонците немаат проблем со тоа. Пример за тоа е и музејот за Фуџи покрај езерото Kawaguchiko.

Со помош на модерни помагала, роботи, проекции…, мислам и со минимална интелегенција да си ќе ја сфатиш приказната за Фуџи.

Се Ви е буквално нацртано.

Има толку многу детали и приказни, и секако примероци од лавата од трите вулкани од кои настанала Фуџи.

Доловен е и дури и моментот од пештерите во Фуџи.

Мене лично највпечатлива ми беше големата макета на планината, која ги менува боите.

ПРОДОЛЖУВА…

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Галерија) Монахињите во манастирот Рајчица прават сапуни со мед, козјо млеко и кал со сулфур

Редакција

(Фото) Ресорт Маврово со нови содржини и поевтини сезонски ски-карти

Редакција

(Фото) Пејачот Адријан Гаџа го отвори новиот ресторан, „Ча-Ча“

Редакција