еМагазин
Image default
Бизнис

Visa SEE бизнис форум: Безготовинските плаќања се зголемени за 30%

Иднината на монетарните трансакции, зајакнувањето на плаќањата преку прифаќање на методите, поддршката за малите и средни претпријатија и имплементацијата на вештачката интелигенција во дигиталните финансиски текови, беа само дел од темите за кои се разговараше на бизнис форумот Visa SEE 2024.

Годишната конференција која се одржа во Котор, беше посветена на технолошките иновации во платните системи и финансиската вклученост собра над 120 истакнати претставници од финансиската индустрија на шест пазари во Југоисточна Европа, вклучувајќи клиенти и експерти од Visa ширум светот.

Некои од клучните трендови за SEE во модерните плаќања, покажуваат дека безготовинското плаќање низ регионот пораснало за 30% во 2023 година, што претставува зголемување од 74% во токенизираните трансакции, при што 3 од 10 безготовински трансакции лице-в-лице се токенизирани.

Исто така, има зголемување од 16% во трговските локации кои користат POS системи. Електронската трговија ги придвижува домашните трошоци со раст од 36% во обемот и 43% во трансакциите низ Централна и Југоисточна Европа.

„Виза е присутна во регионот на Југоисточна Европа повеќе од 40 години. Нашите заеднички напори со владите, регулаторите, финансиските институции и партнерите резултираа со значајни достигнувања во развојот на дигиталната економија во регионот.

Бројот на Visa картички се зголеми за 14% во споредба со 2022 година, со 15 милиони нови Visa картички воведени низ пазарите на CISSEE. Гледајќи напред, ние сме посветени на понатамошно проширување на мрежата за прифаќање за лесни и сигурни дигитални плаќања во Југоисточна Европа, како и промовирање на дигиталната трансформација на локалната економија преку иновации“, вели Кристина Дорос, виш потпретседател и менаџер на групата CISSEE во Visa.

Учесниците на конференцијата беа вклучени во разговори во врска со дигиталниот напредок на регионалната заедница, додека претставниците на Visa ги покажаа значајните резултати постигнати во текот на четиридеценискиот бизнис на компанијата во регионот на Југоисточна Европа.

Visa, исто така, претстави нови карактеристики на картички и дигитални иновации кои ќе ги донесат потрошувачите и трговците до поприспособена, поудобна и побезбедна иднина.

Visa Pay им овозможува на банките брзо да распоредат нови иновативни решенија, вклучувајќи дигитално издавање, иницирање плаќања, плаќање на допир, управување со измами и ризик, платформи за паричник и многу повеќе. Visa Flexible Credential овозможува производ, односно можност со една картичка да се префрла помеѓу начините на плаќање, ставајќи ја моќта на избор во рацете на потрошувачот.

Visa Payment го потврдува идентитетот без да го прекине искуството за наплата и ја зголемува безбедноста додека го намалува reducing friction при плаќање онлајн, на кој било уред или веб-локација, на глобално ниво.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Граѓаните чуваат 1,1 милијарда евра во Комерцијална банка

Редакција

Земјоделците бараат забрана за увоз на пченица, 10 илјади тони домашна не е откупена

Редакција

Град Скопје троши за јавни набавки колку 46 други општини заедно

Редакција