еМагазин
Image default
Свет

Во Јапонија спиењето на работно место станува дел од работните обврски

Јапонските работодавачи одлучија спиењето на работното место да стане дел од работните обврски на секој вработен.

Тоа не значи дека вработените ќе спијат на работното место, туку ќе добијат соба за спиење.

Одлуката е донесена откако најновото истражување покажало дека поспаноста на вработените влијае врз нивната ефикасност, поради што јапонските компании годишно губат дури 138 милијарди долари.

Поради тоа предлогот на работодавачите и јапонското Министерство за здравство е вработените да имаат барем 30 минути за спиење.

Предлогот е прифатен од јапонската ИТ компанија „Нексбит“ (Nextbeat) која обезбеди две „стратешки спални соби“, кои се опремени со апарати за блокирање на бучава, кревети и софи, додека мобилните телефони, таблетите и лаптоповите се најстрого забранети.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Инсајт леталото на НАСА безбедно слета на Марс

Никола Осило

(Видео) Во нападот на синагогата во САД убиени 11 луѓе, смртна казна за напаѓачот

Никола Осило

Нови главоболки за Кинезите: Покрај коронавирусот, се појави и птичји грип

Редакција