еМагазин
Image default
Бизнис

Во четвртиот квартал лани стапката на невработеност 15,2%

Во четвртото тримесечие од 2021 година вкупниот број на активно население во земјава изнесува 937.482 лица, од кои 795.276 се вработени, а 142.206 се невработени лица.

Според податоците на Државниот завод за статистика, стапката на активност во овој период е 55,7 отсто, стапката на вработеност 47,3, додека стапката на невработеност изнесува 15,2 отсто.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ЕДС го доби тендерот на АД за стопанисување со деловен простор за набавка на струја вреден 38.000 евра

Редакција

Горивата поевтинуваат до денар и половина

Редакција

Дизелот певтинува за 2,5, а бензините за половина денар

Редакција