Забава

(ВИДЕО) Thievery Corporation доаѓаат во Скопје

Еден од највозбудливите и најквалитетни бендови од светската концертна индустрија, Thievery Corporation доаѓа во Скопје, како специјално отворање на фестивалот Skopje Calling 2017.

Имавме песна и пејачка, што ни недостасуваше за влез во финале на Евровизија

Јана Бурческа и нејзиниот настап на Евровизија е топ тема на социјалните мрежи. Многумина сметаа дека конечно оваа година имавме песна и пејачка и поради пакетот се очекуваше пласман во финале.

(ВИДЕО) Како изгледаше настапот на Јана Бурческа на Евровизија

Јана Бурческа не успеа да влезе во финалето на Евровизија и покрај одличниот настап и фактот дека нејзината песна Dance alone беше еден од фаворитите. 

(ВИДЕО) Јана не влезе во финале, но го има првото запросување во историјата на Евровизија

И покрај одличниот настап на Евровизија, нашата преставничка Јана Бурческа, не се пласираше во финалето. Но, Евровизијата ќе ја памети по две нешта. Прво во видео презентацијата објави дека е бремена, а откако настапи, нејзиниот

Заврши снимањето на боливудскиот филм „Vijay 61“ во Скопје

​Заврши снимањето на првиот боливудски филм во Македонија. Акцискиот трилер „Vijay 61“ во режија на индискиот режисер Арун Кумар – Атле се снимаше во Македонскиот народен театар од 1 до 9 мај, со тоа што последниот ден завршните кадри од филмот беа снимени на плоштадот во Скопје.

(Фото) Даниел Кајмакоски објави фотографија од синчето Давид

Пејачот Даниел Кајмакоски на 23 февруари стана татко, а денеска тој објави фотографија од синчето Давид кој нема ни два месеци. Фотографијата Даниел ја објави на профилот на „Инстаграм“, а на неа е и неговата сопруга Кристина.

(ВИДЕО) Јана Бурческа со "Dance alone" ќе се бори за финале

Македонската претставничка Јана Бурческа со песната „Dance alone“ вечерва ќе настапи трета по ред на втората полуфинална вечер на Евровизија, која се одржува во Киев, Украина. 

(ВИДЕО) Почина ди-џејот Роберт Мајлс

Италијанецот, роден во Швајцарија, стана ѕвезда со една од најмаркантните денс траки во историјата на музиката, која беше број еден во повеќе од 12 земји од светот.

Евронг 2017: Црна Гора, Албанија и Словенија без финале

​На синоќешната прва полуфиналне вечер од Песна на Евровизија 2017 во Киев, Украина, настапија претставници на 19 земји, а финале изборија најдобрите 10. Молдавија, Азербејџан, Грција, Шведска, Португалија, Полска, Ерменија, Австралија, Кипар и Белгија се првите финалисти кои обезбедија влез во 

(ВИДЕО) Сите настапи на Македонија на Евровизија: Кој имаше најдобар пласман?

Македонија на Евровизија дебитираше во 1998 година, со настапот на Владо Јаневски со песната „Не зори зоро“, и го освои 19. место со 16 поени.