Техно

Мобилната апликација за паркинг услуги за корисниците и жителите на Општина Центар

Директорот на ЈП Паркинзи на Општина Центар, Саша Богдановиќ, на денешната конференција за медиуми ја претстави мобилната апликација за паркинг услуги за корисниците и жителите на Општина Центар.

Македонците потрошиле речиси 85 милиони евра за купување онлајн

Македонците потрошиле речиси 85 милиони евра за купување онлајн, од кои најголем дел (72.8%) биле потрошени за купувања од странски трговци или 61.9 милиони евра наспроти 25 милиони евра остварени кон домашните трговци, покажува прегледот на е-трговијата во Македонија 

„Ју тјуб“ ги менува правилата: Без 10.000 прегледи, нема заработка

„Ју тјуб“ ја ограничува заработката на оние чиишто канали имаат помалку од 10.000 прегледи, објави компанијата на нивниот блог.

(ВИДЕО) Кинез се ожени со робот што го направи сам

​Еден 31-годишен АИ инженер се ожени со еден од своите роботски креации. Женг Џијаџија, кој работел за Хуавеи, организираше неформална свеченост за себе и еден од неговите роботи.

И покрај затегнатите односи: САД и Русија заедно во Вселената

Русија и САД разработуваат планови за проширување на соработката во Вселената, што ќе вклучуваат и летови вон орбитата на Земјата, изјави извршниот директор за пилотски вселенски летови на Роскосмос, Сергеј Крикаљов.

Атмосферата на Марс исчезнала во Вселената

Најголем дел од атмосферата на Марс во еден период во минатото исчезнала во Вселената, иако таа се состоела од смеса на гасови кои можеле да создадат амбиент неопходен за развој на одредена форма на живот, се наведува во една научна анализа објавена во магазинот „Сајнс“.

Државен натпревар по информатика по 28. пат

28. издание на Државниот натпревар по информатика е во организација на Здружението на информатичари на Македонија и претставува еден од најквалитетните натпревари кои се спроведуваат во Македонија, ако се суди по бројот на освоени медали на меѓународните натпревари и олимпијади. 

Спектакуларно научно откритие: Со Li-fi технологијата сто пати побрз интернет отколку со Wi-fi

Истражувачите од Универзитетот за технологија во Единбург развија Li-fi систем со кој безопасните инфрацрвени зраци се користат за пренос на податоци, пишува futurism.com.

(ВИДЕО) Откриено како изгледал човек кој живеел пред 700 години

Британски истражувачи го открија лицето на човекот, чие име е познато како Контекст 958, а кој живеел во 13-от век, пишува „Њузер“.

Податоците на Државниот завод за статистика отсега и на мобилна апликација

​Државниот завод за статистика воспостави апликација за мобилни уреди - Макстат на која корисниците ќе можат да ги следат статистичките податоци преку нивните мобилни телефони.