Убава приказна

НЛБ Тутунска банка прослави 30 години успешна работа на пазарот

НЛБ Тутунска банка прослави 30 години постоење на македонскиот пазар. Банката беше основана 1985 година како интерна банка на тутунската индустрија, а од 1993 година работи како комерцијална банка од универзален тип.

Кои се десетте македонски компании кои се странски инвеститори во регионот и светот?

Стопанската комора ги претстави своите членки кои остваруваат 60 проценти од македонскиот извоз, имаат производствени погони надвор од земјава, генерираат вработувања, инвестираат и придонесуваат за развој на економијата.

10 години Рамстор Мол: инвестиции, раст и вредни проекти ја означуваат децениската работа

Рамстор Мол во Македонија слави 10 години. Овој повод, трговскиот го означува преку три големи проекта: комплетирање на реновирањето на трговскиот – проект вреден 2.5 милиони евра, ребрендирање односно менување на визуелниот изглед на логото на Рамстор и голема наградна игра ,,Од срце Audi Q3,, која ќе трае вкупно два месеци.

10 години Војажер

Денес во Скопје на пригоден начин, туристичката агенција ВОЈАЖЕР одбележа 10 години од своето постоење и успешно работење. 

10 години книжарница „Три: 10 години шириме добра мисла

Книжарницата ТРИ денеска прославува десет години од своето отворање. Десет години во кои успеа да се наметне како центар околу кој гравитираат некои од главните книжевни и културни случувања во градот. Мисијата на ТРИ беше и остана – да ја шири добрата мисла! 
 

МИА бележи 17 години од емитувањето на првата вест

„Едно лице почина, 17 се повредени во земјотресот во Србија“ е насловот на првата вест што Македонската информативна агенција (МИА) ја емитуваше на 30 септември 1998 година, со што почна редовната продукција на информации до корисниците.

7о години АМСМ: Компанијата брои 15.000 лојални членови, обучени се 20.000 кандидати за возачи

Авто мото сојуз на Македонија прослави 70 години од своето постоење. Во присуство на голем број гости, пријатели, соработници прославата се случи синоќа во МНТ.

20 години јубилеј: Audi А3 слави со повеќе од 3,5 милиони возила продадени низ цел свет

 
Компактниот автомобил од Инголштат уште на самиот почеток го освои пазарот благодарение на спортскиот изглед, врвната изработка и Quattro погонот. Во изминативе две децении стана глобален играч и ги има освоено патиштата во повеќе од 100 земји.

(Галерија) 10 години АВОН Македонија: Козметичкиот гигант продава по 250 производи секој час

Компанијата АВОН го прослави 10-годишниот јубилеј од отворањето на канцеларијата во земјава, а одговорните посочија дека нивна задача не е само да продаваат производи, туку да ѝ овозможат на секоја жена да го покаже своето најубаво лице.
 

Омилените пуканки Opss се вкусен и здрав домашен производ

Во тренд со нутриционистичките правци, пуканките кои се изготвуваат од пченка се препорачани од сите експерти за здрава храна како за деца така и за возрасни. Во домашен амбиент, на кино, во друштво, пуканките прераснаа во синоним за социјален момент, друштво и уживање.