Чиста околина

Како Барселона ќе се справува со загадувањето: Три години бесплатен градски превоз за „фрлање“ на стара кола

Париз не е единствениот град во Европа со загаден воздух. Барселона исто така бара начини да го подобри квалитетот на воздухот и да го намали автомобилскиот сообраќај, односно да ги тргне од сообраќај автомобилите кои најмногу загадуваат во градот, пишува францускиот весник Les Echos.

Елколект совет: Да се подготвиме да даруваме и примиме на подарок електричен или електронски апарат

Нова Година е период за дарување. Во барање на идеалниот подарок, на врвот на списокот се корисни електрични или електронски уреди, како и играчки за деца на батерии.

Студија: Кои се најголемите загадувачи на воздухот во Скопје

Загревањето од домаќинствата во Скопје и Скопскиот регион, го загадува воздухот со 32 проценти, односно за 12 отсто повеќе од сообраќајот, покажуваат податоците изработени од Финскиот институт за метеорологија, Австриската агенција за животна средина по барање

Ветерот го исчисти воздухот

Ветровитото време кое метеоролозите го најавија за денеска, за кој долж Повардарието се предвидува дека ќе достигне брзина од 80 километри на час, го исчисти воздухот во најзагадените скопски оштини.

Едукативна детска претстава за загадениот воздух

Граѓанската иницијатива „Скопје Смог Аларм“  во предновогодишниот период ќе организираат едукативна детска претстава за тоа што значи да се дише чист воздух и паралелно со тоа да се живее со последиците од загадениот воздух.

На жирафите им се заканува исчезнување

​Постои голема опасност жирафите целосно да исчезнат од светот на животните, со оглед на тоа дека нивната бројка се намалила за 40 отсто изминатите три децении, предупреди Меѓународниот сојуз за заштита на природата (МСЗП). 

Охрид СОС: Ски-центарот на Галичица е во програмата на ВМРО-ДПМНЕ и покрај штетноста на овој проект по животната средина

Во програмата на ВМРО-ДПМНЕ за 2016-2020 година, опфатен е и проектот за изградба на ски-центар на планината Галичица, реагираат од Охрид СОС.

Инсталациите City Tree со кои ќе се прочистува воздухот ќе пристигнат на почетокот на следната година

Инсталациите City Tree со помош на кои ќе се прочистува воздухот во Скопје и Тетово, ќе пристигнат на почетокот на 2017 година, информираат од Здружението „Еко – свест“, кое со поддршка на Германска амбасада ќе го спроведува проектот.

Протест против загадувањето во Скопје

Денеска, во 17 часот, пред бараките на администрацијата на Град Скопје, неколку еколошки организации ќе организираат протест на кој ќе го истакнат револтот од енормното загадување на воздухот.

(ВИДЕО) Што може Скопје да научи од Милано: „Вертикална шума“ против загадувањето

Bosco Verticale (Вертикална шума) е името на комплексот од две станбени висококатници во населбата Порта Нуоава во Милано, Италија дизјанирани од „Боери студио“ и од архитектите Стефано Боери, Џианадреа Барека и Џовани Лавара.