Беспарица

(Фото) Како да поминете евтин викенд во Солун

Солун е дефинитивно една од најдобрите дестинации во нашето опкружување, каде можете да поминете добар викенд. Таму сте за неколку часа, а освен тоа што Солун, како еден од најголемите градови во регионов, нуди богатство од историски знаменитости и квалитетен ноќен живот, тука на дланка Ви и е морето.

Драстичен пораст: Македонските граѓани на банките им должат 1,9 милијарди евра

Македонските граѓани заклучно до декември, 2015 година кај домашните банки користеле кредити од 116,8 милијарди денари или околу 1,9 милијарди евра, што е зголемување од 7 отсто во однос на 2014 година, покажуваат најновите податоци на Народната банка.

 

Што ти е стандард: Масовен убиец живее подобро од просечниот Македонец

Андерс Беринг Брејвик, 37-годишниот осуденик кој е во затвор откако во 2011 година со огнено оружје и автомобил – бомба уби 77 луѓе живее во подобри услови отколку голем број македонски граѓани.

 

Ни треба бројчаник и за граѓаните со блокирани сметки

Податоците на Народната банка покажуваат дека од ден на ден расте бројот на граѓани со блокирани сметки што е сигнал дека голем дел од нив се соочуваат со финансиски потешкотии. На крајот од минатата година блокирани биле сметките на 77.005 граѓани, што е зголемување во однос на почетокот од 2014 година кога блокирани биле сметките на 57.826 граѓани.

 

Како да ги намалите сметките за струја?

Енергетската ефикасност претставува користење на помалку енергија, без да се намали квалитетот на живеење. Порастот на потрошувачката на енергија во Македонија во текот на последната деценија е два пати поголем. 

Македонски живот: Станови од 80 квадрати, а греење во една соба

Домаќинствата во Република Македонија живеат во живеалишта кои имаат просечно по 3.42 соби и во нив просечно живеат по 3.69 лица, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Просечната површина на живеалиштата е 82.87м2 , а просечно се загрева површина од 37.41 м2 , што значи учеството на површината која се загрева во вкупната површина на живеалиштето изнесува 45.14%.

 

Македонците се помалку имаат пари да тераат туризам дома

Според статистичките податоци, лани кај домашните туристи има раст од 6,5 проценти, а кај странците зголемувањето е за 14,2 проценти. Бројот на ноќевања во истиот споредбен период кај домашните туристи е зголемен за шест проценти, а кај странските за 12,3 проценти.

Како да препознаете дали лебот е навистина црн или е обоен

Темната боја не е показател за квалитетот на лебот, тоа често е само вештачка боја. Најздрав е најтврдиот и најжилавиот леб. Навистина, многу пекари почнаа во последно време да произведуваат вистински здрав, тежок црн леб со 95% ржано или брашно од јачмен, но на рафтовите во продавниците 

Трговците очекуваат намалување на цените

Трговците очекуваат поволни ветришта во следниот квартал. Според анкетата која што ја спореведе Државниот завод за статистика како резултат на зголемените залихи, очекуваат намалување на цените во наредниот период.

Храната се поевтина, млекото и шеќерот на седумгодишен минимум

Светските цени на храната во јануари се приближија на 7 годишен минимум поради поевтинувањето на речиси сите прехранбени производи. Посебно голем пад имаа цените на шеќерот и млечните производи, соопшти Агенцијата на ОН за храна и земјоделство (ФАО) со седиште во Рим.