Добрососедство

Владите на Македонија и Бугарија ќе одржат заедничка седница во Струмица

​Теми од заеднички интерес, со фокус на разговорите за напредокот на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија ќе бидат разгледани на заедничата седница на владите на двете земји, која ќе се одржи на 23. ноември во Струмица, соопшти денеска прес-службата на бугарската Влада.

Над 275 илјади Македонци ја посетиле Грција за девет месеци

Над 275 илјади граѓани на Македонија ја посетиле Грција од почетокот на годинава до крајот на септември. Според податоците на грчките статистички служби, бројот на македонски граѓани кои годинава ја посетиле Грција е за седум проценти поголем од лани

Владата во ноември ќе одржи заедничка седница со бугарската, а во декември со српската Влада

​Македонската Влада одлучи да одржи заеднички седници со бугарската и со српската Влада.

Захариева: Софија и Атина се подготвени да му помогнат на Скопје за реформите

Бугарија и Грција се подготвени да и помогнат на Македонија за спроведување на реформите за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ, изјави вицепремиерот и  министер за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева. - Потребно е прво да се изгради доверба меѓу политичките раководства. Тие имаат долг пат и многу реформи за да започнат преговори

Во Солун средба меѓу првите луѓе на македонската и грчката полиција

Справување со тероризмот, организираниот криминал и миграциите беа тема на разговор на денешната средба во Солун меѓу првите луѓе на македонската и грчката полиција, директорот на Бирото за јавна безбедност Лазо Велковски

Македонија станува „Доверлив балкански производител на облека”

Во партнерство помеѓу „ТТЗ Текстилен кластер – Македонија“ и „Браншова организација за текстил и облекло” – Бугарија, изготвени се два стратешки документи со кои се дефинира визијата на регионот: Регионален кластер со препознатливи, брендирани и иновативни

Димитров во Солун на средба со колегите од Грција, Бугарија и Албанија

Безбедносната соработка, прекуграничната соработка, енергетското поврзување, се дел од темите на кои ќе се осврнат министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, Никола Димитров, Никос Коѕијас, Дитмир Бушати и Екатерина Захариева, на квадрилатералната средба денеска во Солун.

На иницијатива на Коѕијас: Средба на шефовите на дипломатиите на Грција, Албанија, Бугарија и Македонија

По иницијатива на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас на 4 и 5 октомври во Солун ќе се одржи средба на шефовите на дипломатиите на Грција, Македонија, Албанија и Бугарија, објавија грчките медиуми.

Арсовска од Солун: Со меѓусебно разбирање до рушење на бариерите

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска беше единствен говорник од бизнис секторот од Македонија на значајниот Самит за граѓанско општество кој се оджува во Солун, Грција, во рамки на Програмата за мир и човекови права.

Апсурдниот спор не смее да биде пречка за соработка: Македонски и грчки бизнисмени на иста маса во Скопје

Индустријата, градежништвото и агро бизнисот се во фокусот на македонско – грчкиот економски форум што се одржа денеска во Скопје во организација на Сојузот на стопански комори на Македонија под покровителство на Универзитетот Колумбија од САД.