Македонија

(ВИДЕО) „Окупација„ на говорницата во Собрание од ВМРО-ДПМНЕ, паузи, бројни реплики и контрареплики

И денешната собраниска седница за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски, помина во ист стил како и претходните денови.

Катар ги укина визите за Македонија

Катар денеска соопшти дека ги укинува визите за државјаните на 80 земји, меѓу кои и Македонија, за да ги стимулира туризмот и авиосообраќајот. Одлуката веднаш стапува на сила. Одлуката доаѓа неполн месец отако  македонскиот министер за транспорт и врски, Горан Сугаревски, соопшти дека Македонија е ставена на листата на земји со олеснат визен режим. Од денеска на граѓаните на Македонија, како и на државјаните на другите 79 земји на кои Катар им одобри безвизен режим, ќе им биде потребен само пасош 

(ВИДЕО) Вратен службениот пиштол на Грујовски, МВР трага по него и Бошкоски

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска изјави дека поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујовски, и Никола Бошкоски, вработен во УБК, и понатаму се во бегство, а службите во МВР ги преземаат сите мерки за нивно пронаоѓање. „Во однос на двајцата вработени во МВР за кои е поднесено обвинение и кои се во бегство, се преземаат сите можни мерки од надлежните служби во МВР, сè со цел да дојдеме до податок каде може да се наоѓаат, за да се исполни судската одлука за притвор против двајцата.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за министерот Димитров

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието на Република Македонија поднесе иницијатива за интерпелација на министерот за надворешни работи Никола Димитров. Како што информира на прес-конференцијата во македонското Собрание пратеникот Антонио Милошоски, во

(ВИДЕО) Супер куп: Таксист украл 400 евра и златен накит од Британец, вработен во Агенцијата за разузнавање правел проблем

Безбедноста на граѓаните и учесниците во Суперкупот на УЕФА не била загрозена и не се регистрирани сериозни нарушувања на јавниот ред и мир

Могерини: ЕУ е целосно посветена на Македонија и регионот

Неодамнешните посети на високиот претставник и заменик-претседателот на Европската Комисија и на еврокомесарот за проширување и добрососедска политика јасно ja покажуваат целосната и континуирана посветеност на ЕУ за Македонија и за регионот во целина.

Мирна фудбалска вечер: На токсикологија не е примен ниту еден пациент

Во текот на вчерашната вечер, за време на Супер купот на УЕФА, не е регистрирано зголемување на вообичаениот број интервенции, соопшти Министерство за здравство.

Атанас Бојчев назначен за в.д. директор на Државен студентски дом “Скопје“

Атанас Бојчев кој досега беше раководител на одделот за исхрана во Државниот студентски дом-“Скопје“ е назначен за вршител на должноста-директор. Според објавата на Централниот регистар, Бојчев доаѓа на оваа позиција на местото

Новиот директор на МИА, Антоновски се повлече од УО на Советот за етика

Управниот одбор на Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) на својата вчерашна седница го констатира известувањето од  Драган Антоновски за оставка и ослободување од функциите претседател и член на Управниот одбор на Советот.

Костадин Ацевски назначен за директор на Македонска радиодифузија

Костадин Ацевски е назначен на функцијата директор на Јавното претпријатие Македонска радиодифузија-Скопје. Според објавата на Централниот регистар тој на оваа позиција доаѓа на местото на Јулија Спировска, која што досега седеше на директорското столче во јавното претпријатие.