Македонија

Манчевски: Новата влада ќе работи на унапредување на состојбата со правата на ЛГБТИ-лицата

Новата влада ќе работи на унапредување на состојбата со правата на ЛГБТИ-лицата во Македонија, изјави дека потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, на конференцијата посветена на состојбата со правата на ЛГБТИ-лицата

БЕСА: Давањето на мандатот за влада, можност за решавање на кризата

​Движењето БЕСА смета дека со тоа што претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов му го даде мандатот на претседателот на СДСМ Зоран Заев за формирање нова влада се дава шанса за решавање на кризата во земјата.

Тодоров: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи Заев да отстапи од дадените гаранции

ВМРО-ДПМНЕ најави дека будно ќе ја следи работата на Зоран Заев, кој денеска доби мандат за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, и порача оти нема да дозволи од какви било причини да отстапи од гаранциите кои ги дал за да го добие мандатот. 

СЈО повторно побара притвор за Кочан, одбраната тврди дека е сериозно болен

​Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска повторно се расправаше за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“.

Ахмети по доделувањето на мандатот на Заев: Враќање назад нема

Го поздравувам доделувањето на мандатот за формирање на новата реформска влада во согласност со Уставот, соопшти претседателот на ДУИ Али Ахемти. „Како што кажав уште на самиот почеток, ние ќе дејствуваме во согласност со волјата на граѓаните и враќање назад нема. Нашата клучна, определена и одлучувачка улога во новото мнозинство ќе ја ставиме во служба на реформите во 

Џафери: Седницата за избор на влада зависи од мандатарот

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека ќе закаже седница за избор на влада откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе достави Предлог-програма и Предлог - состав на новата влада. Паралелно со оваа седница ќе се одржува и седница за измени на Изборниот законик односно за закажување термин за одржување на локалните избори. 

Игор Дурловски поднесе оставка во МОБ, а се повлекува и од Факултетот за музичка уметност

Директорот на Македонската опера и балет и оперски пејач Игор Дурловски денеска на својот фејсбук-профил објави дека поднесува оставка од местото директор на МОБ и од позицијата професор на Факултетот за музичка уметност.

(ВИДЕО) Заев: Ќе се обидеме во следните 10 дена да составиме влада

Мандатарот за составување на новата влада Зоран Заев денеска по добивањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов изјави дека во најкраток можен рок ќе се обиде да го состави владиниот кабинет. Тој во изјава за медиумите се обврза дека новата влада ќе биде проевропска и ќе обезбеди квалитетен 

Могерини и Хан го поздравија доделувањето мандат на Заев, очекуваат брзо формирање влада

​Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан

„За заедничка Македонија“ поднесе иницијатива до Уставен за изборот на Џафери

​Претставници на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска поднесоа иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија.