Свет

(ВИДЕО) Бизарно: 50 стриптезети и танчерки танцуваа на шипки на погреб на тајвански политичар

Педесет стриптизети и танчарки на шипки танцуваа на џипови за време на погребот на тајвански политичар, Тунг Хсианг кој почина на 76 години. Неговиот синот за медиумите изјави дека татко му многу сакал добри забави и сакал да биде испратен на ваков начин.

Поларна зима во Европа и Русија: Починати над 20 лица

Студениот бран ги зафати Полска, Белгија и Италија, каде има и човечки жртви.

Џихадистите ги принудуваат народите и религиите да почнат да соработуваат

Исламистички симпатизер јавно го застрела амбасадорот на Русија во Турција, Андреј Карлов. Во последните со врисок искажани зборови на убиецот, снимени на камери, се слуша зборот „Алепо“.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Напад на аеродром во Флорида: Најмалку петмина убиени

​Осамен напаѓач вчера попладнето отвори оган на меѓународниот аеродром Форт Лодердејл, на Флорида, и уби најмалку пет лица, пред да биде притворен, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на официјални претставници и сведоци.

Интересни факти за снегот

Го сакаме кога сме на ски патеките, а го мразиме кога сме на пат. Снегот е суштински дел од зимата на многу луѓе. Прочитајте ги овие осум интересни факти за нежната ледена стихија:

(ВИДЕО) Како го чистат снегот по патиштата во Русија

Македонските институции не се снајдоа најдобро со расчистување на првите пообилни врнежи на снег. За разлика од нас, во Русија, каде снегот паѓа многу почесто и во поголеми количини, не се дозволува тој да предизвика посериозни проблеми во сообраќајот.

(ВИДЕО) Протести во Мексико против поскапувањето на горивата: Четворица убиени, ограбени над 300 продавници

Протестите во Мексико против поскапувањето на горивата прераснаа во смртоносно насилство и грабежи.

Која е најточната авиокомпанија во светот

Точноста е од исклучително значење за авиокомпаниите и патниците, бидејќи губењето на време значи губење на пари, пишува ВВС. Најточна авиокомпанија во светот во 2016 година е САД Hawaiian Airlines со точност од 89.87%, покажува извештајот "Лига на точноста 2016" 

Јануари 6, 2017 Свет Никола Осило

(Видео) Силно невреме предизвика хаос во цела Европа: Балтичкото море пред излевање

Делови на Европа се зафатени од незапаметено невреме, проследено со температури многу пониски од нулата, обилни снежни врнежи и силни ветрови, што предизвика поплави, застој во сообраќајот и поголeм број сообраќајни несреќи.

 

Јануари 5, 2017 Свет Никола Осило

ЦИА: Критично важно е САД и Русија да ги поправат своите односи

Директорот на ЦИА, Џон Бренан, изјави дека  од суштинска важност за глобалната стабилност е САД и Русија да ги поправат своите односи. Тој изјави дека се залага за тоа да се премости моменталниот период на високи тензии во односите меѓу Русија и САД, пренесе ТАСС.