Свет

(Видео) Путин: Не сум од шеќер, нема да се растопам

Рускиот претседател Владимир Путин објасни поради што не зел чадор за време на церемонијата на положување на венец на гробор на незнајниот војник по повод Денот на сеќавањето и жалењето.

Ексхумирано телото на уметникот Салвадор Дали

​Останките на познатиот шпански уметник од областа на надреализмот, Салвадор Дали (1904 - 1989) беа ексхумирани доцна синоќа во каталонскиот град Фигерас. Причината за тоа е судската одлука по барањето на Пилар Абел, која тврди дека е негова ќерка. 

Топ 10 градови со најскап и најевтин такси превоз

Цените на такси услуги значително се разликуваат во различни делови на светот поради локалните прописи. За да им помогне на патниците, давајќи им информација што да очекуваат од патување со такси во одделни точки на планетата

„Дејли Меил“: Путин се капе во крв од елен заради поголемо либидо

​Претседателот на Русија, Владимир Путин се капе во крв истечена од исечени рогови на касписки точкаст елен, со цел да си го зацврсти здравјето, пишува „Дејли Меил“.

Водечки водители и тв ѕвезди на Би-Би-Си со поголеми плати од британскиот премиер

Водечките водители и телевизиски ѕвезди на Би-Би-Си имаат поголеми плати и заработуваат повеќе од британскиот премиер, покажуваат денеска објавените податоци за заработувачката во оваа јавна медиумска компанија

Франција првпат ја предводи годишната листа на највлијателни земји

Франција првпат ја предводи листата „Софт пауер 30“ на земји со најголемо влијание, постигнато со невоени средства. Индексот се темели на критериуми како отвореност и толерантност, но во предвид се земаат, исто така, и надворешната политика, културата, образованието, па дури и гастрономијата, пишува весникот „Фигаро“.

Во западна Канада беснеат пожари, евакуирани десетици илјади лица

Во западна Канада и натаму беснеат пожари, од кои само во покраината Британска Колумбија горат 155 пожари, а евакираните десетици илјади лица се уште не можат да се вратат во своите домови, соопштија властите.

Трамп сака ѕидот кон Мексико да биде проѕирен

​Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сака ѕидот на границата со Мексико да биде проѕирен и на него да бидат поставени соларни панели.

Саудиска Арабија, ОАЕ, Египет и Бахреин продолжуваат со бојкот на Катар

Четири арапски држави кои го бојкотираат Катар соопштија дека нивните санкции спрема Доха ќе останат на сила се додека Катар не ги исполни нивните барања. 

Во Иран измерени рекордни 53,7 степени: Светот погоден од екстремно високи температури

Светската метеоролошка организација објави извештај за екстремно високите температури измерени во многу делови од светот во јуни и почетокот на јули. На 29 јуни во иранскиот град Ахваз измерени се 53,7 степени Целзиусови, што е нов рекорд во Иран. Во тој период Иран, Ирак и Кувајт беа зафатени од топлотен бран.