Свет

Која е најточната авиокомпанија во светот

Точноста е од исклучително значење за авиокомпаниите и патниците, бидејќи губењето на време значи губење на пари, пишува ВВС. Најточна авиокомпанија во светот во 2016 година е САД Hawaiian Airlines со точност од 89.87%, покажува извештајот "Лига на точноста 2016" 

Јануари 6, 2017 Свет Никола Осило

(Видео) Силно невреме предизвика хаос во цела Европа: Балтичкото море пред излевање

Делови на Европа се зафатени од незапаметено невреме, проследено со температури многу пониски од нулата, обилни снежни врнежи и силни ветрови, што предизвика поплави, застој во сообраќајот и поголeм број сообраќајни несреќи.

 

Јануари 5, 2017 Свет Никола Осило

ЦИА: Критично важно е САД и Русија да ги поправат своите односи

Директорот на ЦИА, Џон Бренан, изјави дека  од суштинска важност за глобалната стабилност е САД и Русија да ги поправат своите односи. Тој изјави дека се залага за тоа да се премости моменталниот период на високи тензии во односите меѓу Русија и САД, пренесе ТАСС.

Пет ризици: Кои се најголемите предизвици на глобалната економија во 2017 година

Меѓународните прогнозери стравуваат дека 2017. година нема да биде ништо подобра од 2016. година, кога станува збор за глобалната економија. На светската економија ѝ се закануваат бројни ризици, вклучувајќи и геополитичка и економска нестабилност, а најголемите ризици се

Ford ја проширува својата гама автомобили: Нови електрични и хибридни возила

Компанијата Ford, вчера, претстави 7 од најавените 13 нови модели електрични возила кои планира да ги произведе во наредните пет години, вклучувајќи ги хибридните верзии на познатите F-150 Пикап и Мустанг (Mustang) во Америка, Транзит Кастом (Transit Custom) 

Јануари 4, 2017 Свет Никола Осило

Кина го испрати првиот товарен воз до Велика Британија

Кина воспоставува директна железничка линија со Велика Британија испраќајќи го првиот товарен воз на релација Иву-Лондон. Возот кој тргна на 1 јануари, пред да стигне на целта одалечена 12.000 километри ќе помине низ Казахстан

Јануари 4, 2017 Свет Никола Осило

Книгата „Моја борба“ на Адолф Хитлер нов бестселер во Германија

Првото реиздание на книгата „Мојата борба“ (Mein Kampf) од Адолф Хитлер од Втората светска војна го доживеа шестото печатење. Во Институтот за современа историја во Минхен соопштија дека околу 85.000 примероци од новата верзија на антисемитскиот 

Рекорди во авиосообраќајот: Над 3,7 милјарди луѓе лани летале со авион, за 6% повеќе од 2015

Меѓународната организација за цивилно воздухопловство (ICAO) соопшти дека патничкиот сообраќај во светот, во 2016 година, пораснал благодарение на нискотарифните авиокомпании.

​Финска стана првата земја во Европа која на невработени ќе им дава по 560 евра месечно

Финска стана првата земја во Европа, која и на невработените ќе им дава минимален износ на плата, по 560 евра месечно.

Русија лани и продала 700 килограми сладолед на Кина

Руски компании во 2016 година продале околу 700 тони сладолед во Кина