Свет

Декември 11, 2017 Свет Никола Осило

Путин нареди повлекување на руските војници од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во ненајавена посета на Сирија и нареди повлекување на руските сили од таа држава. Путин пристигна во воената воздухопловна база Хмајмим, што е една од неговите ретки посети на Сирија, која шест години е зафатена од војна.

Декември 11, 2017 Свет Никола Осило

(ВИДЕО) Експлозија на бомба на автобуска станица на Менхетен во Њујорк

Експлозија одекна утрово во Њујорк, на една од главните сообраќајници во централниот дел на Менхетн. Според претставник на њујоршката полиција, се работи за обид да се детонира бомба во кој бил повреден само бомбашот.

 

Декември 10, 2017 Свет Никола Осило

Нетанјаху и Ердоган во отворен конфликт

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска од Париз порача дека нема да дозволи турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган да му држи лекции за морал.

 

Декември 10, 2017 Свет Никола Осило

Нобеловата награда за мир за Меѓународната кампања за забрана за нуклеарното оружје

На свечена церемонија во седиштето на градската управа на Осло денеска на Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје и беше врачена Нобеловата награда за мир за 2017 година. Примајќи ја наградата, претседателката 

 

Во неколку земји од продажба се повлекуваат производи на „Лакталис“

Француската Влада денеска соопшти дека издала наредба за повлекување од продажба на млеко и млечни производи на компанијата „Лакталис“ во Франција и во странство, поради стравување дека постои опасност тие да се заразени со салмонела.

Декември 10, 2017 Свет Никола Осило

Несекојдневна аукција: Село во Германија продадено за 140.000 евра

Селото Алвине, во германската провинција Бранденбург беше продадено вчера, на аукција во Берлин, за 140.000 евра. Како што пренесува „Билд" селото го купил анонимен клиент, кој ја дал по телефон единствената понуда за ова место кое се наоѓа во шума..

 

Декември 10, 2017 Свет Никола Осило

Сопартијците на Ангела Меркел не сакаат формирање „Соединети Европски Држави" до 2025 година

Претставници на конзервативците на германскиот канцелар Ангела Меркел вчера ја отфрлија идејата за „Соединети Европски Држави", предложена од социјалдемократите, со кои се надеваат да состават владејачка коалиција.

 

Декември 10, 2017 Свет Никола Осило

Ердоган разговарал со папата: Израел е окупаторска држава што напаѓа деца

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа повторно ја критикуваше одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ердоган го обвини Израел дека е окупаторска држава. 

(ВИДЕО) Во Египет откриена гробница од пред околу 3.500 години

Археолозите во Египет открија бројни предмети, меѓу кои и една мумија, во два неистражени гробови во градот Луксор на Нил. 

Декември 9, 2017 Свет Никола Осило

Во Колумбија уапсен наследникот на Пабло Ескобар

Колумбиската полиција го уапси Хуан Карлос Меса, еден од најбараните криумчари на дрога, за чие апсење САД понудија награда од два милиони долари.