еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Вакцината на „АстраЗенека“ за Ковид-19 повлечена од пазарот на ЕУ поради несакани ефекти

Откако британско-шведската фармацевтска компанија „АстраЗенека“ призна дека нејзината вакцина за Ковид-19 може да предизвика ретки и опасни несакани ефекти, истата ја повлече од пазарот на Европската Унија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Астра Зенека“ признаа дека нивната вакцина може да предизвика згрутчување на крвта и низок број на црвени крвни зрнца

Вакцината е под интензивна контрола последниве месеци поради многу редок несакан ефект, кој предизвикува згрутчување на крвта и низок број на тромбоцити во крвта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британка ја доби првата отштета поради смртта на нејзиниот партнер како последица од вакцинирање со „АстраЗенека“

Фото: Унсплеш

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Изборен молк, гласаат затворениците и немоќните лица

Редакција

Русија денес го прави она што некои други земји на Србија и го направија во 1999 и 2008 година, вели српската премиерка

Редакција

ВМРО-ДПМНЕ избра нов Извршен комитет: Кои се старо-новите членови

Редакција