еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Белгискиот премиер со солзи најави оставка, откако изгуби на парламентарните избори

Партијата на белгискиот премиер Александер де Кро, Отворени фламански либерали и демократи, на вчерашните парламентарни избори доби само 7% од гласовите.

Тој со солзи во очите за денеска најави оставка, а до формирање на новата влада ќе остане технички премиер.

На изборите во Белгија победи десничарска партија, Нова фламанска алијанса, со освоени околу  22% од гласовите, а втора е крајнодесничарската антиимиграциска партија, Фламански интерес, со околу 17,5% од гласовите.

Трета е Социјалистичката партија со околу 10,5% од гласовите.

Фото: Фејсбук/де Коро/видео: Твитер

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

275 се реинфекции: 2.071 нови случаи на Ковид-19 од 6.010 тестирања

Редакција

ЕКСКЛУЗИВНО: Кои се фирмите кои влегоа во бизнисот со медицинска марихуана во Македонија

Редакција

Прв функционер во Македонија: Градоначалникот на Чешиново-Облешево позитивен на коронавирус

Редакција