еМагазин

Tag : белгија

Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Белгискиот премиер со солзи најави оставка, откако изгуби на парламентарните избори

Редакција
Партијата на белгискиот премиер Александер де Кро, Отворени фламански либерали и демократи, на вчерашните парламентарни избори доби само 7% од гласовите. 🇧🇪#Belgium: Prime Minister Alexander...
Да помогнеме ТОП СТОРИИ

На 10-годишниот Никола му се потребни средства за лекување во Белгија

Редакција
Десетгодишниот Никола е дете со аутизам. Потребни му се терапии кои треба да ги прима во центарот Атлантис во Белгија. За успех во лекувањето потребни...
Македонија ТОП СТОРИИ

Двајца македонски државјани осомничени за брутално убиство на жена во Белгија

Редакција
Скопското обвинителство им помогнало на белгиските истражни органи да обезбедат докази за убиство на жена во Белгија. Во досегашната постапка на белгиските истражни органи обезбедени...
Свет ТОП СТОРИИ

Во градинка во Белгија тепале бебиња, ги држеле со главата под вода за да престанат да плачат и насилно ги хранеле

Редакција
Брутален третман на бебиња кои биле тепани, држени со главата под вода за да престанат да плачат, насилно хранење кога одбивале да јадат, скандалот во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои се новите правила за влез на македонските граѓани во Белгија

Редакција
Министерство за надворешни работи (МНР) информира дека белгиската Влада воведува карантин за невакцинираните патници кои во Белгија ќе влегуваат од црвените зони меѓу кои е...
Свет

Белгија се затвора за патници од Бразил, Индија и Јужна Африка

Редакција
Белгиските власти денеска одлучија да го забранат влезот во земјата за патниците од Индија, Бразил и Јужна Африка, со цел да се запре ширењето на...
Македонија

Белгија смета дека Македонија покажа волја за реформи за влез во ЕУ

Редакција
Белгиската министерка за надворешни работи, Софи Вилмес се сретна денеска со нејзиниот македонски колега, Бујар Османи. Од нејзиниот кабинет информираа дека министрите разговарале за ЕУ...
Свет ТОП СТОРИИ

Белгија има највисока стапка на смртност од Kовид-19 во светот

Редакција
Белгија останува земјата со најголем број смртни случаи од Ковид-19 по глава на жител, анализира белгискиот јавен сервис заедно со еден од најреномираните епидемиолози во...
Свет

Корона вирусот го намалува животниот век и наталитетот во Белгија

Редакција
Демографскиот институт на Белгија ги објави последните податоци за последиците од епидемијата на ковид-19 врз популацијата, од кои произлегува дека животниот век се намалува, а...
Свет

(ВИДЕО) Здравствените работници ја пречекаа белгиската премиерка свртени со грб

Редакција
Премиерката на Белгија, Софи Вилмес посети неколку болници за да пружи поддршка на здраствените работници, но наиде на незадоволство. Дел од медицинскиот персонал од болницата...