еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Новинарот Фуркан Салиу нападнат од извршителката Весна Јакимовска

Новинарот Фуркан Салиу вчера беше нападнат од извршителката Весна Јакимовска од Кичево.

Притоа тој се здобил со повреда на раката, а скршен му е и микрофонот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Извршителката која го нападна новинарот Салиу физички нападнала и полицаец

Салиу објави и видео од инцидентот.

По инцидентот, како што информираше Салиу (како што се гледа и во видеото) интервенирала и полицијата, а извршителката вршела притосоци да му се одземат снимените материјали.

Овој скандалозен настан следува по серијата истражувачки стории поврзани со извршителката од страна на ПорталИкс и Салиу.

За нападот остро регираше Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), од каде потсетија дека напад на новинар или медиумски работник при вршење на професионални задачи е кривично дело каде што Министерството за внатрешни работи (МВР) и Основното јавно обвинителство (ОЈО) имаат обврска да постапуваат по службена должност.

-Бараме од МВР и ОЈО да спроведат брза и ефикасна истрага во интерес на санкционирање на напаѓачот, во овој случај извршителката Јакимовска.

ЗНМ за овој случај освен за кривична одговорност, ќе побара и дисциплинска мерка, согласно кодексот на професионалната етика на извршителите за одземање на лиценцата за работа од страна на Комората на извршители на Република Северна Македонија, велат од ЗНМ.

Фото/видео: Салиу/ПорталИкс

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Татко и деветгодишен син убиени во Слупчане

Редакција

(Видео) Светот остана без Тина Тарнер, почина кралицата на рокенролот

Редакција

Заев по изјавата на Борисов: Договорот со Бугарија е за пријателство и соработка, а не за проблеми и јавни препукувања

Редакција