еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Денеска стартува конститутивната седница на новиот пратенички состав на Собранието

Денеска во македонското Собрание со почеток во 11 часот треба да почне конститутивната седница на новиот пратенички состав на Собранието.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Kонститутивната седница на Собранието на 28. мај, ќе ја води највозрасниот пратеник

На дневен ред се избор на претседател и членови на Верификационата комисија на Собранието, верификација на мандатите на пратениците во Собранието, предлог за избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата на Собранието и избор на претседател на Собранието.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гаши кандидат за претседател на Собранието, се повлече од лидерското место во Алтернатива

За нов претседател на Собранието е предложен претседателот на Алтернатива, (која е дел од коалицијата „Вреди“), Африм Гаши, кој вчера се повлече од лидерската позиција.

Досега се верификувани мандатите на 118 пратеници од вкупно 120.

Седницата може да трае најмногу три дена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој е Беким Сали, кој ќе ja води Алтернатива, откако Гаши се повлече од лидерската позиција за да стане претседател на Собранието

Кои министерства ќе ги добие ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, а кои „Вреди„ и ЗНАМ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Топло и денеска: Температурата ќе се искачи до 41 степени

Редакција

За една недела во Охрид и Струга по 44 потврдени случаи на Ковид-19

Редакција

Туризмот – двигател на економскиот развој на Крушево

Редакција