еМагазин
Image default
Бизнис

Домашното производство на струја покрило 76,4% во потрошувачката во јануари

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 76,4% во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 99,4% од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во јануари годинава во земјава се потрошени 777.650 МWh електрична енергија, 44.243 мил. нм3 природен гас, 397 123 тони јаглен и 80 929 тони нафтени продукти.

Фото: Unsplash

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За надоместоци на Одборот на директори на ЗК Пелагонија лани исплатени 3,2 милиони денари

Редакција

Се помалку говеда, овци, свињи и кокошки во Македонија

Редакција

(Видео) Како ќе изгледа новиот Штип Сити мол, кој ќе биде отворен наесен следната година

Редакција