еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Забавување на инфлацијата до 4%, проектира Народна банка

Во Кварталниот извештај за пролетните макроекономски проекции на Народната банка, во делот за проекциите за 2024 година, се предвидува забавување на ценовниот раст и просечна стапка на инфлација од 3,5%, што е на долната граница на интервалот очекуван во октомври (3,5 − 4%).

На среден рок очекувањата се непроменети, односно во периодот 2025 − 2026 година инфлацијата ќе се сведе на историскиот просек од 2%.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Народна банка ги намали проекциите за економски раст за годинава од 2,6%

Фото: Unsplash

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Автобусите на ЈСП продолжуваат да возат

Редакција

„Тетекс“ лани оствари добивка од 33,9 милиони денари

Редакција

Од марихуана во бизнис со струја: Во што инвестираат членови на семејствата на функционерите и политичарите

Редакција