еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

За плати и надоместоци на членовите на УО на Макпетрол лани 63.5 милиони денари

Макпетрол АД Скопје е една од ретките компании кои котираат на Македонската берза што објавуваат податоци за примањата на менаџментот.

Во Годишниот извештај за работењето лани, објавен преку Берзата, стои дека за членовите на Управниот одбор (УО) по основ на плата и надоместоци на плата, по основ на други права, дел од учество во добивка, како и по основ на награди се потрошени 63.532.090 денари.

Членови на УО се Андреја Јосифовски, Марија Јосифовска Спасовска, Михајло Борозанов, Сашко Павловски и Сашо Бошковски.

Во текот на 2023 година, членовите на Надзорниот одбор на Макпетрол пак по основ на награда, оствариле нето-примања во вкупен износ од 2.352.000 денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макпетрол со највисока дивиденда од сите компании кои котираат на Берзата

Претседателот на НО на Макпетрол купи акции на компанијата

„Макпетрол“ најпосакуван работодавач помеѓу нафтените компании за 2023 година

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Галерија) Пола Влада на свадба кај градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев

Редакција

Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони склучи договор со „Зобек мининг груп„, вреден 5,7 милиони евра

Редакција

Бензините поевтинуваат

Редакција