еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Комерцијална банка го продаде имотот на Еуроникел индустри, кој го купи?

Од Комерцијална банка АД Скопје преку Македонската берза информираа дека на 22.03.2024 година Банката склучила договори за продажба на имот стекнат врз основа на ненаплатени побарувања од Еуроникел индустри ДОО с.Возарци Кавадарци, Нова инженеринг ДООЕЛ Кавадарци за износ од 31.300.000 евра и Нова рефрактори ДОО Пехчево за износ од 8.700.000 евра без даноци и давачки, со друштва основани од холандската холдинг компанија Polynickel Holding BV, која е дел од групацијaта Yildirim Group.

-За конечната реализација на трансакцијата потребно е да се исполнат одредени законски и регулаторни барања, велат од таму.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Комерцијална банка стана газда на Еуроникел

Отворен стечај за Еуроникел индустри

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Од партијата на Љубчо Георгиевски бараат телевизијата Алфа да не прикажувала југословенски филмови

Редакција

Твитер се „возбуди“ од веста дека Пендаровски му дише во врат на Димитров

Редакција

(Фото) Заев му посака добредојде на Ципрас во Охрид

Редакција