еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Министерот Демири незаконски ги разрешил директорите на Токсикологија и Кардиохирургија, велат од Антикорупциска

Од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска информираа дека министерот за здравство Илир Демири во заминување, незаконски ги разрешил медицинскиот директор на Клиниката за токсикологија, Данил Петровски и директорот на државната Кардиохирургија, Марјан Шокаровски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Директорот на Токсикологија, Петровски, бил разрешен поради несовесно работење, велат од Министерството за здравство

Поради зголемена смртност на Кардиохирургија разрешен директорот Шокаровски

Од таму најавија дека до надлежните органи ќе покренат иницијатива за одговорност на Демири.

ДКСК констатирала дека со двете одлуки на Демири се прекршени Законот за спречување на корупцијата и судир на интереси и Законот за здравствена заштита, како и дека е повреден Изборниот законик, со оглед дека директорите биле разрешени со решенија донесени на 14. мај и 27. мај, пред усвојување на заклучокот за завршување на парламентарните избори од 30. мај 2024 година.

Според ДКСК, за двете разрешувања не биле почитувани и процедурите за разрешување од функцијата, односно, како што велат од таму, требало да има предлози за разрешување од управните одбори до здравствените совети на двете клиники.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каков имот пријавил директорот на Токсикологија, Петровски, кој е разрешен

Каков имот пријавил Марјан Шокаровски, директорот на Кадриохирургија, кој е разрешен

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кој е Дарко Костадиновски новиот претседател на Уставниот суд

Редакција

И Катица Јанева тврди дека ја следат

Редакција

Претрес во Идризово поради сомневања за кривично правни дејствија

Редакција