еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски од Сиљановска Давкова мандатот за состав на нова влада ќе го добие идната недела

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, која победи на парламентартните избори, мандатот за состав на нова влада од македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова ќе го добие идната недела, потврдија од нејзиниот Кабинет за државната агенција МИА.

Рокот за доделување на мандатот веќе тече и истиот истекува на 7. јуни.

Според македонскиот Устав претседателот на државата е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието да го довери мандатот за состав на Владата на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието.

Мандаторот пак во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, треба до Собранието да го достави составот и програмата на владата.

Владата, на предлог на мандаторот и врз основа на програмата, ја избира Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.

Новиот собраниски состав беше избран на конститутивна седница во вторникот.

Фото: Кабинет на претседателката

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Убава вест: Македонија во февруари ги добива првите дози на Фајзер вакцината, постигнат директен договор со компанијата

Редакција

Концерти на „Macedonian Free Society“ и „Поетроника“ на последната фестивалска вечер од „Крај Вардарот Џез“

Редакција

Османи: Со Димитров немавме суштински разлики во процесот, туку во работната дисциплина

Редакција