еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Наместо 16 ќе има 20: Со 88 гласа „за“ донесен Законот за реорганизација на министерствата

Во Собранието во раните утрински часови со 88 гласа „за“, 22 „против“ и без воздржани е донесен Законот за реорганизација на органите на државната управа, предложен од ВМРО-ДПМНЕ.

Со оваа законско решение наместо досегашните 16 ќе има 20 министерства.

За законот гласаа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата „Вреди“ и ЗНАМ, кои заедно имаат 78 пратеници, а подршка добија и од колегите од коалицијата „Европски фронт“, предводена од ДУИ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од 16 пораснаа на 20: Кои се нови министерства, а кои се реорганизираат

Мицкоски ги поднесе предлог-измените: Кои министерства ќе се реорганизираат, а кои ќе бидат нови

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Невремето на Халкидики дошло од Преспа

Редакција

Радев го бендиса францускиот предлог, ама имало уште прашања кои требало да се разјаснат за да се кренало ветото

Редакција

21 починато лице од Ковид-19, дополнително пријавени уште 10

Редакција