еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Невработеност во првото тримесечје 12,9%

Државниот завод за статистика (ДЗС) информираше дека стапката на невработеност во првото тримесечје изнесува 12,9 проценти.

Според податоци на ДЗС, во овој период се евидентирани 788.909 лица како активно население од кои 687.351 се вработени, а 101.558 невработени.

Стапката на активност во овој период е 52,1, а стапката на вработеност 45,4 проценти.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Цементарница Усје ќе исплати дивиденда од 2.360 денари за акција

Редакција

Македонија ќе испрати нова воена помош за Украина

Редакција

Без напредок заврши и новата средба на македонско-бугарската Комисија за историски прашања

Редакција