еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Никогаш не упатил навреди кон колегите Албанци, вработени од Токсикологија во одбрана на Беќаровски

Откако Министерството за здравство го обвини докторот Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија, за наводни навреди кон вработени етнички Албанци, со реакција се јавија и негови колеги од Клиниката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Докторот Беќаровски од МЗ обвинет дека навредувал етнички Албанци, најави тужба

„Ние, Вработените од УК за токсикологија со редовен заснован работен однос на неопределено време во целост ги демантираме наводите изнесени со Изјава од 26.04.2024 година на група лица без статус на вработени во клиниката, а кои се однесуваат за наводно кажани навреди против Албанци од проф Д-р Нико Беќаровски.

Најостро реагираме и ги демантирамо информациите изјавени во неколку медиуми од Министерство за здравство и сме должни на јавноста да појасниме дека било какви навреди или притисоци на Албанци кои претходно беа ангажирани со договор за дело од страни на проф.Д-р Нико Беќаровски не се упатени.

Доктор Нико Беќаровски е врвен професиналец кој повеќе од 10 години работи ургентна медицина и спасува човечки животи без разлика на етничката припадност или припадност на политичка партии, па поврзувањето неговото име со вакви невистини за политички цели е скандалозно и некоректно и поттикнува нетрпение по национална основа“, стои во реакцијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Директорот на Токсикологија, Петровски, бил разрешен поради несовесно работење, велат од Министерството за здравство

Мистерија е образованието на директорката на Токсикологија, Бесија Иљази, која незнае македонски јазик

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Детален преглед: Акции со најголем пораст и пад на вредноста на Македонската берза

Редакција

Македонија е во фаза на широка трансмисија на Ковид-19, подниво 2, со умерен капацитет за одговор

Редакција

Што е потребно за влез во Хрватска: Бидете подготвени на подолго задржување на граница, поради проверка на ковид-сертификатите

Редакција