еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Преспанскиот договор е реалност и ќе го почитувам, изјави Силјановска Давкова

По бурата од реакции во македонската јавност, но и надвор, за неупотребата на уставното име на државата, претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска изјави дека Преспанскиот договор е правен акт кој ќе го почитува, иако е критичар на неговата содржина.

„Впрочем и во самиот Преспански договор јасно стои дека во документите, во комуникацијата ќе се употребува името од Преспанскиот договор. Значи, јас не гледам тука дека е тоа повреда. Јас ниту ја искинав изјавата, ниту реков дека нема да го почитувам Уставот, ниту реков ќе го раскинувам Преспанскиот договор.

Едно е што јас сум го критикувала Преспанскиот договор, заради постапката на донесувањето, заради неусогласеноста со Повелбата на Обединетите Нации. Но, тоа е правен факт, тоа е реалност и јас ќе ја почитувам,“ изјави Силјановска Давкова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Венецот на спомен-плочата на Св.Кирил во Рим без името на државата

Фото: Кабинет на претседателката

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пожар кај Богородица: Граничниот премин не e загрoзeн, функционира нормално

Редакција

(Фото) Кои се членовите на телото кое ќе дава мислење за употреба на историски и други личности во името на здруженијата

Редакција

(Видео) Како беше пречекан германскиот канцелар Шолц во Скопје

Редакција