еМагазин
Image default
Бизнис

Просечната нето-плата во март 40.496 денари

Државниот завод за статистика (ДЗС) соопшти дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во март изнесува 40.496 денари.

Според податоците на ДЗС, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во март 2024 година, во однос на март 2023 година, изнесува 116.0.

Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (21.9 %), Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување (21.3 %) и Образование (20.5 %).

Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (7.8 %), Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (7.3 %) и Преработувачка индустрија (6.2 %).

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Раст на прометот на Македонската берза во мај

Редакција

Извозот лани зголемен за 21,8 отсто, најмногу се тргувало со Германија и Грција

Редакција

Славчо Филипчев влезе во Одборот на директори на Македонската берза

Редакција