еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Путин освоил 87,97% од гласовите на претседателските избори

На претседателските избори во Русија, актуелниот претседател Владимир Путин освоил 87,97 отсто од гласовите покажуваат првите излезни анкети.

Вкупната излезност на претседателските избори во Русија е 74,22%. Одѕивот на гласачите во Москва бил околу 66 отсто.

Гласањето во Русија траеше три дена, а гласачите можеа да изберат дали ќе гласаат на традиционален начин, користејќи хартиени гласачки ливчиња или електронски преку терминали за гласање. Можноста за електронско гласање на овие избори ја искористиле осум милиони Руси.

Ова се први претседателски избори на кои гласаат и жителите на четирите украински региони – регионите Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон, кои беа анектирани од Русија во септември 2022 година.

Во Русија право на глас имаат околу 110 милиони граѓани. Конечните резултати од претседателските избори треба да бидат објавени најдоцна до 28. март.

Фото: Кабинет на Путин

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Утре ќе се замрзне цената на оризот и јајцата

Редакција

(Галерија) Многу посетители, снег и сонце: Се отвори туристичката сезона на Попова Шапка

Редакција

Трамп: САД ќе прекине да ја финансира СЗО поради пропустите за корона вирусот

Редакција