еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Уставен не поведе постапка за прекувремените работни часови за изградба на автопатите кои ги гради „Бехтел и Енка“

Уставен суд не поведе постапка за прекувремените работни часови предвидени во договорот за изградба на автопатите кои ги гради американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“.

Станува збор за оценување на уставноста на три члена од Законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи.

Иницијатива до Уставен ја покренаа партијата Левица, Хелсиншкиот комитет за човекови права, Сојузот на синдикатите на Македонија и Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање.

Од Судот информираа дека не е нарушена уставност во одредбите кои ја уредуваат прекувремената работа за проекти од стратешко национално значење.

Фото: Уставен суд

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Чуму и е на Европа една размакедончена Македонија: Проглас на група македонски интелектуалци

Редакција

Смени во менаџментот на Прилепска пиварница

Редакција

Петар Денковски е нов генерален директор на Веро

Редакција