еМагазин
Image default
Забава ТОП СТОРИИ

(Фото) 1.500 маскирани лица учествуваа на големиот Струмички карневал

Синоќа во Струмица, во дел од централното градско подрачје и на плоштадот „Гоце Делчев“, се одржа големиот Струмички карневал, како главен настан од овогодишните карневалски свечености.

Во интернационалната карневалска поворка учествуваа околу 1.500 маскирани лица во 49 маски од Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Турција, Грција, Бугарија и Македонија.

Покрај илјадниците граѓани кои го следеа карневалот, на истиот присуствуваа и гости од македонската Влада и Собранието, претставници од дипломатскиот кор, претставници од Федерацијата на европските карневалски градови (FECC) од повеќе европски земји, како и гости од други македонски општини.

Општ е впечатокот дека вечерашниот Струмички карневал е еден од најдобрите во последните неколку години.

Фото: Општина Струмица

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Започна скринигот на учениците за Ковид-19: Тестираните ученици од скопското училиште „Зеф Љуш Марку“ се негативни

Редакција

„Северномакедонци“ е ненамерна грешка, тврдат од Кабинетот на Макрон

Редакција

(Фото) Во Маврово заловен најголемиот балкански рис, гласајте како да се вика

Редакција