еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

Фреди Белери кој ги скара Грција и Албанија од затвор стана европратеник

Градоначалникот на албанската општина Химара, Фреди Белери, кој е во затвор поради обвинение за купување на гласови и кој ги влоши односите на Грција и Албанија, стана европратеник.

Тој е етнички Грк, а за европратеник го предложи грчката владејачка партија Нова демократија на Киријакос Мицотакис, која освои седум пратенички мандати во Европскиот парламент.

Откако Белери заврши во затвор, Грција го блокираше европскиот пат на Албанија и најави дека тоа ќе остане така додека тој не биде ослободен.

Тој е осуден на две години затвор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Подем на екстремната десница на европските избори

Европската народна партија го задржа мнозинството по европските избори

Макрон изгуби на европските избори: Францускиот претседател го распушти Собранието и распиша предвремени избори

Фото: Белери/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Агенцијата „СПИД“ го доби тендерот на Општина Гостивар за привремени вработувања вреден 460.000 евра

Редакција

Казни до 5.000 евра: Кога и како се изведува македонската државна химна?

Редакција

73,9% од лицата кои починале од Ковид-19 имале претходно заболување, најчесто кардиоваскуларна болест

Редакција