еМагазин
Image default
Македонија

51 лице починало од Ковид-19 надвор од болница

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 18. октомври покжуваат дека 51 лице во Македонија починало од Ковид-19 надвор од болница.

„Педесет и еден (6,0%) од пријавените случаи починале во вонболнички услови, а останатите 795 (94,0%) починале за време на хоспитализација“, стои во извештајот на ИЈЗ, кој еМагазин редовно го пренесува.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

80,4% од починатите од Ковид-19 во Македонија се со претходни заболувања

Фото: МЗ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Бугарскиот европратеник Џамбаски нема да биде прогласен за персона нон грата

Редакција

Убава вест: 22 оздравени пациенти заразени со Ковид-19

Редакција

Досега вакцинирани 18.261 граѓанин, имунизацијата продолжува со приоритетните групи

Редакција