еМагазин
Image default
Македонија

Адвокатката на семејствата на жртвите, Ивановска: Долго ги чекавме „бомбите„ за „Монструм“, но во нив нема ништо суштинско

Адвокатката на семејствата на жртвите, Дафинка Ивановска, по денешното рочиште за „Монструм“, рече дека тие долго ги очекувале овие бомби, поради тоа како биле најавувани, но дека не виделе ништо суштинско во нив.

– За овие четири часа како што видовте и вие не знам дали имаше таков бум затоа што нешто суштинско нема во бомбите. Имаше многу разговори, разговори помеѓу министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, помеѓу Миле Јанакиески, помеѓу премиерот, Сашо Мијалков, Оливера Трајковска, значи се различни се тие. Значи, ви кажувам, и како што кажавте дека се всушност 25 разговори, меѓутоа и чудно ни падна некако како може такви големи предмети, некои тајни и истрага да се пренесуваат, да се кажуваат на луѓе коишто не се дел од истрагата, изјави Ивановска.

Нагласи дека нешто конкретно во однос на овие бомби нема, освен што, како што вели таа, дека се покажува дека власта влијаела дали и кога да се одржуваат рочиштата за „Монструм“ и за тоа зошто нема екстрадиција од Косово.

– Многу е чудно, кога биле фатени двајцата во Косово, знаете за кого станува збор, зошто понатаму не продолжила екстрадицијата. Исто така слушнавме дека би било добро разговорот на министерката Јанкулоска, всушност предметот од тогашниот министер за правда Блерим Беџети да се прати, значи барањето до косовското Министерство за правда како што е постапката и редот да се побрза, меѓутоа за екстрадицијата ќе се договореле, имало време, меѓутоа сведоци сме до ден денес за жал до таа екстрадиција не дојде, изјави Ивановска.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Бомба“ за Монструм открива дека екс министерот за правда Беџети не потпишувал екстрадиција на обвинетите од Косово

Рибарот бил убиен зошто е сведок, открива Јанакиески во „бомба„ за Монструм

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Партијата на Меркел: Опозицијата во Македонија да не блокира зашто ризикува долготрајна изолација на земјата

Редакција

Власта и ВМРО-ДПМНЕ конечно сложни: Да се зголеми буџетот и одговорноста на обвинителите

Никола Осило

Jавната и државната администрација ќе го одработува 2. јануари

Редакција