еМагазин
Image default
Македонија

Јакимовски приведен, ќе биде изведен пред судија на претходна постапка

Поранешниот градоначалник на Карпош Стевчо Јакимовски синоќа е приведен и се наоѓа во една од полициските станици во Скопје. До крајот на денот се очекува тој да биде изведен пред судија на претходна постапка.

– Стевчо Јакимовски синоќа околу 23 и 30 минути е лишен од слобода. Согласно Законот за кривична постапка течат роковите и во наредните 24 часа тој треба да биде изведен пред судија на претходна постапка. Дотогаш тој ќе биде во полициска станица. Очекуваме утрово да бидеме повикани пред судија на претходна постапка кога ќе се знае дали ќе има некакви предлог мерки од обвинителството и другите надлежни органи, изјави адвокатот на поранешниот градоначалник Виктор Цветковски.

Според Цветковски, ова е атак врз политичкиот ангажман на Стевчо Јакимовски.

Финансовата полиција вчера влезе во неколку станбени објекти на семејството Јакимовски барајќи документи за одредени случаи.

Засега од финансовата полиција нема официјални информација.

МИА/Фото: Фејсбук/Јакимовски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Кривична за 16-годишно момче од Тетово кое урнираше врз македонското знаеме и објави видео на „Тик-ток“

Редакција

Продолжува судењето за „Рекет“: Ќе сведочат Орце и Ана Камчеви

Редакција

Одбраната на Рашковски денеска дава завршни зборови за „Софтвери“

Редакција