еМагазин
Image default
Македонија

Барокен замок на два ката, со огромен балкон и базен планирал да гради Груевски на Водно

Барокен замок, на два ката, со огромен балкон и базен, распослан на огромна површина на Водно, требало да гради екс премиерот Никола Груевски на Водно, пренесува Фокус.

Скица од архитектонскиот план за тоа како треба да изгледа овој објект вчера беше презентиран од обвинителката Лиле Стефанова, на судењето за “Плацевите на Водно”, во кој е обвинет Груевски.

Според обвинителката Стефанова, Општина Центар одобрението за градба го издало во октомври 2011 година, односно за изградба на резиденцијален објект по барање на фирмата ИТК инженеринг, а според Обвинителството – таен сопственик требало да биде Груевски.

Во 2020 година пак решението за градба е прогласено за ништовно, бидејќи не било започнато со градба во предвидениот рок, иако биле платени комуналии од 3,5 милиони денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски регистрирал фирма во Унгарија, Твитер во „црвено„

Груевски се јави за случајот „Плацеви на Водно“: „Чив имот сака да запленува Обвинителството? Имот кој ниту сум го купил, ниту платил“

Фото: Фејсбук/Груевски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

СДСМ ќе пресече: Ќе има ли предвремени парламентарни избори

Редакција

Во Бугарија не среќни со предлогот на Силва и Вархеји и затоа го пуштија во јавноста, да му ги сосечат нозете, вели Шекеринска

Редакција

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Редакција