еМагазин
Image default
Балкан

Цемент и ималин во фалсификувани лекови на српскиот пазар

Лекови за циркулација и проблеми со срцето, вијагра и цитостатици што содржат цемент, но и крема за обувки – ова се наоѓа меѓу запленетите 100.000 фалсификати кои претставуваат голема опасност ако стигнат до пациентите.

Тоа се дел од податоци од Царинската управа на Република Србија за 2017 година, а само во првите шест месеци од тековната година се запленети скоро 200.000 единици на разни лекови и суплементи, објави “Блиц”.

Радмила Јовановиќ, од Секторот за контрола на спроведување на Царинската управа на Царинската управа, изјави за белградскиот весник дека пазарот за фалсификувани лекови е една од најбрзо растечките криминални активности и дека прашањето за шверцот на таквите лекови е огромна тема во целиот свет, вклучително и во Србија.

Според царинските службеници, фалсификуваните лекови во Србија најчесто доаѓаат од територијата на Косово и од Македонија. Средствата за потенција доаѓаат главно од Кина и Индија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Вознемирувачки видеа) Силен ветар носеше човек во Дубровник, жена во Сплит едвај се спаси да не падне од мост

Редакција

(ВИДЕО) Грчките војници кои беа уапсени во Турција се вратија дома

Редакција

Договорот од Преспа веројатно на средината на февруари или почетокот на март ќе дојде на ратификација во грчкиот парламент

Редакција