еМагазин
Image default
Балкан

Ципрас: Европскиот совет испрати порака на слабост и пораз на европската структура

Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот отколку во Брисел, напиша на Твитер поранешниот грчки премиер и лидер на СИРИЗА Алексис Ципрас, додавајќи дека неодредениот датум за почеток на пристапни преговори за Северна Македонија е порака на слабост и пораз за европска структура.

-Одлуката на Европскиот совет да отфрли почеток на пристапни преговори за Северна Македонија е порака на слабост и пораз на европската структура. Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот отколку во Брисел. Ќе продолжиме да се бориме за иднината и за обединетоста на Европа. Тоа им го должиме на нашите народи, напиша Ципрас на Твитер

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Меркел ќе го „решава„ и Косово

Редакција

(ВИДЕО) Масовна посетеност: Околу 10.000 граѓани на Парадата на гордоста во Букурешт

Редакција

Девојче било заглавено со часови во автомобилот на македонските државјани кои загинаа во сообраќајката во Србија

Редакција