еМагазин
Image default
Да помогнеме

Да помогнеме на малата Михаела да може сама да оди

Михаела има 4 години и на 6 месечна возраст констатирано е дијагноза: G 80 церебрална парализа – хипотонична. Михаела не зборува, не седи и не оди, има груба моторика, но психички е здрава.
Упатувана е на физикална за јакнење на мускулатурата во болницата Еразмо, Мајчин дом, Козле, на приватен физиотерапевт, но сето тоа не покажало никакви резултати.

Дознале за специјализираната болница за вакви болести, Ренона во Словачка, каде во мај оваа година поминале 11 дневен третман.

После првиот ден забележала подобрување кај Михаела, а после 11 дена резултатите биле повеќе од охрабрувачки. Сега самостојно седи и ја држи главата нормално! Препораката е дека со уште два рехабилитациони циклуси Михаела ќе може самостојно да оди!!!

Досега се собрани околу 70.000 денари а потребни се уште 240.000 денари за двата 11 дневни третмани!

Донирај за Михаела Живановска

Денарска: 2400-501-090-09548

Девизна: SWIFT: UIBMMK22XXX IBAN: MK07240050107512353

Банка депонент: Уни Банка Скопје

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Врз Ангел падна лулашка тешка 110 килограми, потребни се средства за лекување

Редакција

Хуманитарна трка на Кеј за помош на онколошкото одделение на Детската клиника

Редакција

Како да им помогнете на настраданите од земјотресот во Мароко

Редакција